HIKVISION K4T100-U2 Pro Series Bolt Electric Lock  for Access Control Doors
  • Electric bolt, polished and brushed stainless steel, upport thrust of 800kg
  • Working current: 900mA(Startup current), 100mA (standby), 12VDC + 10%
  • Capable of 500,000 locking operations
  • Suitable for wooden door, glass door, metal door and fireproof door
  • Signal output of door lock status.
1,936.00 EGP 1,936.00 EGP
Chat with us via
Terms & conditions
Fast delivery within 24 hours.
Free returns within 14 days of your purchase.
Trusted delivery with Aramex & UPS.
Power Supply 12 VDC ±10%, 900 mA (startup current), 100 mA (standby)
Working Temperature -10 °C to 55 °C (14 °F to 131 °F)
Working Humidity 0 to 95% (relative humidity)
Dimensions Lock Body: 205 × 35 × 40 mm (8.07" × 1.38" × 1.57")
Armature Plate: 90 × 25 × 2 mm (3.54" × 0.98" × 0.07")
Bolt: 16 × 16 mm (0.63" × 0.63")
Material Bolt: polished and brushed stainless steel
Thrust Max. 800 kg (1764 lb)
Door Type Glass door, wooden door, metal door, fireproof door
Signal Output NC, COM contact of door status
Magnetic Induction Distance 8 mm (0.31")